tel.: 81 740 41 54, ul. Koncertowa 15, 20-866 Lublin

parafia@swjadwiga.lublin.pl

Nr konta Parafii: 82 1240 2500 1111 0000 3772 3369

Pielgrzymka do Armenii 21 – 28 kwietnia 2024 r.

Pielgrzymka do Armenii 21 – 28 kwietnia 2024 r.

W dniach od 21 do 28 kwietnia 2024 r. organizujemy pielgrzymkę do Armenii

Cena: 3 690 zł /os.

1 dzień 21 kwietnia, niedziela

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 20:30. Odprawa. Wylot o godz. 22:50.

2 dzień 22 kwietnia, poniedziałek EREWAŃ – GARNI – GERHARD

Przylot do Erewania. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Czas na regenerację i odpoczynek. Msza Święta. Późne śniadanie. Spacer po Kaskadach – ogromnych schodach w centrum Erewania, pełniących jednocześnie rolę miejskiego parku i galerii sztuki nowoczesnej. Spacer przez centrum Erewania reprezentacyjną Aleją Północną. Po drodze zobaczymy jedyny historyczny kościół, który przetrwał burzliwe losy Erewania – małą kaplicę Katoghike. Po południu wyjazd na obrzeża Erewania. Zwiedzanie antycznej świątyni Garni z czasów cesarza Nerona. Jest to jedyny przykład w Armenii architektury w klasycznym rzymsko[1]hellenistycznym stylu. Wizyta w monastyrze Geghard – jednym z najbardziej znaczących ośrodków kultu w Armenii. Miejsce nosi ślady kultów przedchrześcijańskich, ale jest też niezwykle ważny dla miejscowych chrześcijan. Bije tu uznawane za cudowne źródło, a według miejscowych tradycji przechowywano tu relikwie Apostoła Andrzeja i Włócznię, która przebiła bok Jezusa. Częściowo wykuty w skale klasztor jest też perłą średniowiecznej architektury. W rzeźbionych kaplicach znajdują się grobowce najznaczniejszych ormiańskich rodów książęcych, misternie kute komnaty mają oszałamiającą akustykę. Kolacja w klimatycznej restauracji w kanionie obok monastyru Geghard. Nocleg.

3 dzień 23 kwietnia, wtorek EREWAŃ – ZWARTNOC – ECZMIADZYN

Śniadanie. Zwiedzanie Muzeum Narodowego, gdzie zapoznamy się z bogatą i burzliwą historią kraju. Wyjazd z Erewania. Wizyta w Zwartnoc – malowniczych ruinach wielkiej katedry z VII wieku. Przy dobrej pogodzie widać stąd szczyt biblijnej góry Ararat. Przejazd do Eczmiadzinu – „ormiańskiego Watykanu”, tj. siedziby Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Zwiedzanie jednej z archaicznych świątyń (Monastyr Św. Hripsime, VI wiek) i muzeum, gdzie znajdują się drogocenne dla Ormian i całego chrześcijaństwa relikwie sięgające czasów biblijnych. Przejazd na olbrzymie jezioro Sewan. Zwiedzanie klasztorów Sewanawank malowniczo położonych nad wodami jeziora. Kolacja i nocleg w pensjonacie położonym nad brzegiem jeziora.

4 dzień 24 kwietnia, środa SEWAN-NORATUS

Śniadanie. Przejazd wzdłuż brzegu jeziora Sewan. Zwiedzanie Noratus – wielkiego zbiorowiska chaczkarów – rzeźbionych kamiennych płyt-krzyży, charakterystycznych dla kultury ormiańskiej. Cmentarz Noratus, gdzie znajduje się ponad 800 chaczkarów to największy tego typu zbiór na świecie. Przejazd przez przełęcz Selim (2400 metrów), na trasie krótkie zwiedzanie XIV-wiecznego karawanseraju, leżącego kiedyś na Jedwabnym Szlaku. Przy korzystnej pogodzie (brak opadów śniegu) wyprawa autami 4×4 w okoliczne góry – na szczyt wygasłego wulkanu lub do średniowiecznej twierdzy Smbataberd widowiskowo ulokowanej nad brzegami ogromnego, wysokiego na setki metrów kanionu. Przejazd do miejscowości Jeghegnadzor na kolację u lokalnego winiarza, połączoną z degustacją lokalnych produktów. Nocleg.

5 dzień 25 kwietnia, czwartek TATEW

Śniadanie. Przejazd na południe kraju do monastyru Tatew. Przejazd jedną z najdłuższych na świecie kolejek linowych, tzw. Skrzydłami Tatewu (ponad 5 km na linie). Klasztor był jednym z największych ośrodków życia duchowego i intelektualnego kraju, wydając wielu świętych czy pełniąc przez dziesięciolecia rolę najważniejszego uniwersytetu. Powrót w kierunku miasta Wajk. Na trasie zwiedzanie kamiennego kręgu Karahundż (inaczej Zorac Karer) – „ormiańskiego Stonehenge”, który był najprawdopodobniej prehistorycznym obserwatorium astronomicznym. Krótka wizyta w miasteczku Dżermuk, które jest najbardziej znanym uzdrowiskiem z ujęciami wód mineralnych w kraju. Powrót do hotelu. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.

6 dzień 26 kwietnia, piątek NORAWANK-DOLINA ARENI-CHOR WIRAP

Śniadanie. Zwiedzanie klasztoru Norawank leżącego w malowniczym, skalistym kanionie. Norawank związany jest z postacią Momika – jednego z największych skrybów, architektów i rzeźbiarzy średniowiecznej Armenii. W kompleksie klasztornym znajduje się małe muzeum z kolekcją bogato ilustrowanych manuskryptów. Były one dla Ormian najważniejszymi artefaktami pozwalającymi przechowywać język i kulturę. Wizyta w prastarej jaskini, gdzie znajduje się najstarszy na świecie maran, czyli magazyn wina. Zakopane w niej gliniane stągwie, tzw. karasy, mają ponad 6000 lat. Przejazd do doliny Areni – centrum ormiańskiego winiarstwa. Lunch połączony z degustacją win u lokalnych gospodarzy. Dalsza podróż na północ. Wizyta w monastyrze Chor Wirap, leżącym u stóp biblijnej góry Ararat. To tu więziony był Grzegorz Oświeciciel – patron Armenii, który po uwolnieniu ochrzcił kraj w 301 roku, jako pierwsze państwo na świecie. Przy dobrej pogodzie z klasztoru rozciąga się monumentalna panorama Araratu. Przejazd do Erewania. Kolacja regionalna w restauracji z muzyką na żywo i pokazem tradycyjnych tańców. Nocleg.

7 dzień 27 kwietnia, sobota EREWAŃ

Śniadanie. Wizyta w zakładzie produkcyjnym słynnych ormiańskich koniaków. Degustacja, możliwość zakupu wyśmienitych trunków w cenach producenta. Czas na zakupy na bazarach w centrum miasta: targ z pamiątkami i rękodziełem; targ żywności, gdzie można kupić oryginalne słodycze, kiszonki i inne tradycyjne produkty; sklepy i bazary ze srebrną lub złotą biżuterią. Obiadokolacja w centrum Erewania. Wieczorem czas na pokaz tańczących fontann na Placu Republiki. Powrót do hotelu.

8 dzień 28 kwietnia, niedziela

Wyjazd na lotnisko ok godz. 01:00 w nocy. Odprawa. O godz. 04:20 wylot do Polski. Przylot do Warszawy o godz. 06:15.

Cena: 3 690 zł /os.

Biuro Podróży Gala Travel

Fabryczna 2, 20-301 Lublin

rezerwacje@gala-travel.pl www.gala-travel.pl tel. 81 534

Cena obejmuje:

 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Erewań – Warszawa
 • bagaż podręczny 8 kg i rejestrowany 23 kg
 • 7 noclegów w hotelach **/*** i pensjonatach (pokoje 2 os. i 3 os. z łazienkami)
 • transport lokalny (minibus lub autokar)
 • wyżywienie wg programu
 • bilety wstępu
 • opiekę polskojęzycznego pilota-przewodnika
 • ubezpieczenie KL, NNW, choroby przewlekłe
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie obejmuje: -190 € płatne obligatoryjnie u pilota podczas pielgrzymki.

Uwaga:

 • Każdy uczestnik musi posiadać paszport ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu
 • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Leave a Reply