Tradycja odwiedzin duszpasterskich jest bardzo stara i sięga czasów wczesnego średniowiecza. Jak o tym mówią dokumenty kościelne, była to forma bezpośredniego kontaktu kapłana z wiernymi, bardzo istotna, bo parafie były wtedy bardzo rozległe i kontakt duszpasterza z wiernymi był bardzo ograniczony. Dzisiaj, zgodnie ze wskazaniami Kodeksu Prawa Kanonicznego, do odwiedzin parafian, zobowiązany jest każdy duszpasterz. Kodeks Prawa Kanonicznego precyzuje: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując” (kan. 529 § l KPK).
Nieprzypadkowo kolęda odbywa się w okresie Świąt Bożego Narodzenia, które są czasem pogłębienia więzi z Panem Bogiem, z bliskimi i ze wspólnotą parafialną. Kolęda jest oficjalną wizytą duszpasterską, dlatego przyjęcie kapłana jest wyrazem naszej wiary i przywiązania do Kościoła. Jedni oczekują wizyty księdza z radością, dla innych to przykry obowiązek, jeszcze inni twierdzą, że to tylko zbiórka pieniędzy lub strata czasu. Są i tacy, którzy tej wizyty „boją się jak ognia”, wychodzą z domu, zamykają w łazience lub w i innym pokoju – pytanie dlaczego?
Istotą wizyty duszpasterskiej jest wspólna modlitwa, pobłogosławienie domu, jego mieszkańców oraz kwestie natury religijnej. Nie wszyscy to rozumieją. Są tacy, którzy traktują kolędę wyłącznie jako spotkanie towarzyskie – przyszedł ksiądz a więc ma być miło, sympatycznie, przyjemnie, bez dotykania drażliwych kwestii. To prawda powinno być miło, serdecznie ale bez pomijania tego co istotne, bez zamazywania dylematów natury moralnej, bez przemilczenia zła. Wizyta duszpasterska jest okazją do podjęcia tematów ważnych, czasami niewygodnych, nad którymi warto się jednak pochylić, którym trzeba poświecić zdecydowanie więcej czasu; dlatego, jeśli zachodzi taka potrzeba, właśnie na kolędzie jest okazja by umówić się z duszpasterzem by te sprawy przedyskutować i wyjaśnić.
Każda parafia prowadzi kartoteki swoich parafian, kolęda jest dobrą okazją, by te dane uaktualnić. Dla duszpasterzy jest to też znakomita sposobność poznania warunków życia parafian, rozeznania ich możliwości i potrzeb. Z drugiej strony, dla parafian, jest to szansa bezpośredniego spotkania z duszpasterzem, rozmowy, podzielenia się swoimi sukcesami, przedstawienia swoich wątpliwości, zaproponowania nowych rozwiązań. Jednym słowem kolęda daje możliwość spotkania wiernych z duszpasterzami, wzajemnego poznania i lepszego zrozumienia.
Niestety, w tym roku, w dobie trwającej pandemii, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas, kolędę w tradycyjnej formie musimy odwołać. W zamian za to mieszkańców poszczególnych ulic, zapraszamy na specjalne nabożeństwa kolędowe w kościele. Modlitewne spotkania kolędowe rozpoczynać się będą Mszą św. o godz. 18.00, po której, adorując Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie będziemy prosić Boga o błogosławieństwo dla nas, dla naszych bliskich, o pokój na świecie, o ustanie pandemii koronawirusa, o łaski potrzebne dla naszej ojczyzny, parafii i każdego z nas. Do kościoła prosimy zabrać pojemniki z wodą, która czasie liturgii zostanie poświęcona i którą po powrocie do naszych mieszkań pokropimy nasze domostwa. W czasie tych modlitewnych spotkań będzie można złożyć dobrowolną ofiarę na potrzeby parafii a ich pamiątką będą tradycyjne kolędowe obrazki. Odwiedziny duszpasterskie w poszczególnych domach będą możliwe tylko i na indywidualne zaproszenia wiernych.
Plan spotkań kolędowych w naszym kościele:
Poniedziałek (27.12.) – Braci Wieniawskich 1, 1A, 3, 4, 6, 8;
Wtorek (28.12.) – Kaprysowa 1, 3, 5, 9; Poturzyńska 3 i 5
Środa (29.12.) – Koncertowa 2, 5, 5 A, 7, 7 A, 9 i 19
Czwartek (30.12.) – Melomanów 1, 2, 3, 4, 5 i 7; Operowa 1, 3, 4, 5, 6, 8 i 10
Poniedziałek (03.01.) – Paryska 3, 4, 5, 6, i 7; Smyczkowa 4 i Symfoniczna
Wtorek (04.01.) – Żelazowej Woli 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 14A, 15, 16, 17, 18 i 20
Środa (05.01.) – Żywnego 1, 1 A, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 12, i 14