tel.: 81 740 41 54, ul. Koncertowa 15, 20-866 Lublin

parafia@swjadwiga.lublin.pl

Nr konta Parafii: 82 1240 2500 1111 0000 3772 3369

Niedziela 30 października 2022 r.

Niedziela 30 października 2022 r.

Dekret zarządzający wybory do parafialnych rad duszpasterskich

Papież Franciszek opisuje Kościół synodalny jako „Kościół słuchający”, w którym każdy może nauczyć się czegoś od drugiego. Dzieje się tak wtedy, gdy biskup wsłuchuje się w głos swoich diecezjan, proboszcz w głos swoich parafian, gdy potrafimy słuchać siebie nawzajem w duchu odpowiedzialności za tę cząstkę Kościoła, która została nam nie tylko dana, ale także zadana. Słuchając się nawzajem, lepiej słyszymy głos Ducha Świętego.

Takie zadanie postawiłem naszemu Kościołowi diecezjalnemu, zwołując trzy lata temu III Synod Archidiecezji Lubelskiej. Jest to synod słuchania wiernych, będących na mocy chrztu i bierzmowania aktywnym podmiotem misji Kościoła. Wierni świeccy mają być nie obserwatorami czy widzami, ale prawdziwymi uczestnikami, tymi, którzy mają także ważną misję do wypełnienia.

Misję słuchania siebie nawzajem, ale także wyrażania opinii motywowanych miłością do Kościoła powszechnego, archidiecezji oraz parafii, spełniają parafialne rady duszpasterskie. Przewodzący im proboszcz lub rektor, stojący jednocześnie na czele wspólnoty, powinien nieść w swoim sercu piękny obraz nakreślony przez Ojca Swiętego. Duszpasterz idzie z ludźmi, czasem z przodu, czasem w środku, czasem z tyłu. Wierni świeccy posiadają nadprzyrodzony zmysł wiary pomagający im znaleźć nowe drogi rozwoju lub odnaleźć drogę utraconą.

W związku z upływającą pięcioletnią kadencją parafialnych rad duszpasterskich dziękuję wszystkim, którzy w ostatnim czasie byli ich członkami i w ten sposób poszukiwali dróg odnowy i ożywienia swoich wspólnot. Zgodnie z kan. 536, na podstawie statutu i regulaminu wyborów, zarządzam wybory do parafialnych rad duszpasterskich na pięcioletnią kadencję od 1 stycznia 2023 do 1 stycznia 2028.

W związku z powyższym ustalam następujący kalendarz wyborczy:

30 października – podanie do wiadomości wiernych, w ogłoszeniach duszpasterskich, treści niniejszego dekretu oraz zasad zgłaszania kandydatur;

26 listopada – ostateczny termin składania kandydatur do proboszcza;

27 listopada – ogłoszenie listy kandydatów i poinformowanie wiernych o sposobie i miejscu głosowania;

4 grudnia – głosowanie;

11 grudnia – ogłoszenie wyników wyborów;

27 grudnia – ostatni dzień składania odwołań do Kurii Metropolitalnej;

8 stycznia – zaprzysiężenie rad parafialnych;

31 stycznia – termin przekazania list członków rad do kancelarii Kurii Metropolitalnej i dziekana.

Na wszystkie działania, które są świadectwem współodpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, który jest naszym domem, Duszpasterzom i Wiernym Świeckim z serca błogosławię.

Abp Stanisław Budzik

 

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Dziękujemy serdecznie ks. Józefowi Trąbce – kapelanowi Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie za niedzielną posługę w naszej wspólnocie. Po Mszy św., przed kościołem, wolontariusze zbierać będą ofiary na rzecz lubelskiego hospicjum.
 2. Jutro, po Mszy św. wieczorowej, ostanie w październiku, nabożeństwo różańcowe.
 3. We wtorek przeżywać będziemy Uroczystość Wszystkich Świętych, Msze św. odprawiane będą w porządku niedzielnym o godz. 17.15 – „Różaniec wypominkowy”, o 18.00 Msza św. za poleconych w wypominkach.
 4. W środę Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych; Msze św. o godz. 7.00 i o 9.00  (z procesją żałobną); o 17.15 – „Różaniec wypominkowy” a o 18.00 Msza św. za poleconych w wypominkach. Kancelaria parafialna będzie w tym dniu nieczynna.
 5. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. Od wtorku, do końca tygodnia różaniec wypominkowy odmawiamy o godz. 17.15 a po Mszy św. wieczorowej – odprawiane będą nabożeństwa pierwszych dni miesiąca. Spowiedź pierwszopiątkowa rano w czasie Mszy św. i wieczorem od godz. 17.00.
 6. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych i popołudniowa adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 19.00 spotkanie kandydatów do bierzmowania.
 7. W pierwszych dniach listopada Kościół daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za dusze w czyśćcu cierpiące. Odpust,  pod zwykłymi warunkami, mogą uzyskać wierni, którzy:

– w Uroczystość Wszystkich Świętych lub w Dniu Zadusznym nawiedzą pobożnie kościół

lub kaplicę i odmówią tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”,

– w dniach od 1 do 8 listopada pobożnie nawiedzą cmentarz i pomodlą się za zmarłych.

 1. Do końca listopada będziemy modlili się za zmarłych – wypełnione kartki „wypominkowe” proszę wrzucać do skarbonki przy ambonce.
 2. Bóg zapłać za ofiary na potrzeby parafii: z ul Melomanów 2 – 300 zł, na konto bankowe wpłynęło 550 zł.
 3. Polecamy tygodniki katolickie oraz listopadowe numery miesięczników: „Różaniec”, „Słowo wśród nas” i „Mały Gość Niedzielny”.
 4. W ostatnim tygodniu odszedł do wieczności + Tadeusz Biały; polećmy go Miłosiernemu Bogu…

Leave a Reply